Dřevníky a přístřešky na dřevo

Moderní populární vytápění kamny na dřevo či krbovými kamny s sebou nese jedno větší úskalí. Naštípané dřevo musíte správně uskladnit. Poslouží vám k tomu dřevník nebo nějaký jednodušší přístřešek. Pokud se vám nechce vyrábět, klidně si ho kupte.

Dřevo pro krb i kamna

I když nevyhříváte dřevem celý dům, můžete ho potřebovat pro zatopení v krbu. Vždyť večery před praskajícím krbem dokážou zlákat většinu z nás! I menší množství dřeva je ale třeba uložit správně tak, aby nenavlhlo, nezabralo zbytečně příliš místa a bylo prakticky po ruce. Dobře odvětraný přístřešek, ve kterém budou plínka vysychat, je rozhodně lepší volba než uskladnění dřeva ve sklepě. Tam často navlhá. Někteří lidé si pečlivě seskládaným dřevem obkládají stěny domu. Vypadá to nádherně, ovšem nesmíme zapomenout na izolaci zespoda.

Jak má takový dřevník vypadat?

Velký kvalitní dřevník zajistí zásobu na celou topnou sezonu. Většinou navazuje na dům minimálně jednou svou stěnou. Tím ušetříme místo a stavba nebude tak náročná.

Konečný vzhled je sice opravdu různorodý, každý ale musí mít čtyři stěny, střechu a podlahu. Stěny jsou jak plné, tak i volné. A podlaha určitě nepředstavuje přežitek! Nevynechejte ji! Nemusí být nutně betonová, můžete použít i OSB desky, palety či dřevěná prkna.

Stěny nezbytně nutné nejsou. Doporučuje se ale vyplnit je alespoň do jedné třetiny výšky. Plné stěny vždy musí cirkulovat! Na střeše si dáme záležet. V nejhorším případě zakryjeme dřevník nataženou plachtou, jejíž konce zatížíme například naplněnými pet lahvemi. Nebude to ale příliš estetické ani praktické. Hodí se asfalt, plech nebo šindele.

Samotná konstrukce přístřešku nemusí být dřevěná, nabízí se OSB desky, které mají kratší životnost, případně kovové profily.

I když dá mnoho kutilů průchod své fantazii a kreativitě, dá se pěkný dřevník jednoduše koupit. Takovou stavbu sestavéte podle návodu a za chvíli máte hotovo. Pořídit se dá v hobby marketu nebo v e-shopu se zahradním zbožím.